Blog > Komentarze do wpisu

Nielegalne bilety na Euro w Gdańsku, policja rozkłada ręce

W sieci roi się od ogłoszeń, w których sprzedający proponują bilety na mecze Euro rozgrywane w Gdańsku. Ich cena znacznie jednak przewyższa cenę nabywczą. I choć takie oferty są niezgodne z prawem, policja bezradnie rozkłada ręce.
Oferty typu "sprzedam bilety na Euro" pojawiły się na forach internetowych trójmiejskich portali, portalach aukcyjnych, wreszcie w serwisach ogłoszeniowych. Jest ich kilkadziesiąt. W zależności od tego, o jaki mecz chodzi, ceny biletów wahają się od 480 zł do 5 tys. Choć są one wyższe nawet o 500 proc. od ceny nominalnej, nie odstrasza to fanów .

- Nie udało mi się wylosować biletu, a bardzo chciałam zobaczyć Włochów na żywo. Kupiłam więc wejściówkę w internecie. Kosztowała trzy razy więcej, ale kto wie, kiedy znowu będziemy mogli obejrzeć w Polsce najlepsze drużyny świata - mówi pani Monika, która kupiła bilet w jednym z portali ogłoszeniowych.

Sprzedaż z zyskiem? Grozi areszt albo grzywna

Sprzedający kuszą kibiców na różne sposoby. Tłumaczą, że nie da się porównać wrażeń podczas oglądania meczu w domu i na stadionie. Przekonują też, że kupno biletów przez internet nie wiąże się z żadnym ryzykiem. - Bilety mają hologramy. Poza tym mogę przywieźć je osobiście i zalogować się w obecności kupującego na stronę , żeby pokazać, że pochodzą z legalnego źródła - zachęca przez telefon pan Mateusz z Gdańska.

I choć ci, którzy oferują bilety w sieci, zdają sobie sprawę z tego, że zgodnie z artykułem 133 Kodeksu wykroczeń ten, kto nabywa bilety wstępu na imprezy artystyczne, rozrywkowe lub sportowe w celu sprzedaży z zyskiem albo kto bilety takie sprzedaje z zyskiem, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, nie przejmują się tym. Jak tłumaczy jeden z nich: - Skoro nie mogę iść na mecz, to chyba mogę sprzedać własny bilet? I dodaje: - Tak naprawdę jest nastawiona na wyłapywanie koników, którzy oferują od 10 biletów w górę, sprzedawców detalicznych raczej nie ruszają.

Policja: Wyrywkowo będziemy weryfikować dane na bilecie

Co na to policja? - Każdy, kto zobaczy ogłoszenie o nielegalnej sprzedaży biletów, ma obowiązek nam to zgłosić. Na pewno zareagujemy. Sami także będziemy monitorować oferty pojawiające się w internecie. Ci, którzy sprzedają jeden czy dwa bilety, mogą się spodziewać takich samych konsekwencji jak handlujący na większą skalę - tłumaczy aspirant Daniel Pańczyszyn, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Niektórzy sprzedający, chcąc uniknąć ewentualnych nieprzyjemności, wykorzystują nietypowe sposoby, by pozbyć się biletów. Przedmiotem jednej z aukcji internetowych jest informacja, w jaki sposób można kupić dwa bilety na . Z kolei w jednym z popularnych portali ogłoszeniowych handlarze proponują breloczki albo długopisy za kilkaset złotych i dorzucają bilety w cenie nominalnej albo oferują ich wysyłkę z Rosji - przez co cena wzrasta ze 120 do 700 zł.

Jednak - jak zauważa Krzysztof Guzowski z gdańskiego biura Euro 2012 - takie transakcje także są nielegalne. - Zgodnie z prawem bilety można było odsprzedać tylko na specjalnej platformie uruchomionej przez UEFA. Apelujemy więc do administratorów forów internetowych i portali aukcyjnych, by usuwali ze swoich stron tego typu oferty - mówi.

Guzowski przestrzega też kibiców, którzy zdecydują się na zakup biletu od koników. - Bilety są imienne, przy wejściu na stadion będą wyrywkowo sprawdzane. Jeśli okaże się, że dane na biletach są inne niż dane w dowodzie tożsamości, taka osoba nie zostanie wpuszczona na mecz - tłumaczy.

Ci, którzy sprzedają bilety, pozostają jednak głusi na te argumenty. - Przecież nie zweryfikują danych wszystkich kibiców, bo gdyby tak było, mecze zaczynałyby się z kilkugodzinnym opóźnieniem - uspokaja pan Michał, który na jednym z forów oferuje bilety na mecz - Włochy. Na pytanie, co będzie, jeśli okaże się, że jednak ten, kto kupił od niego bilet, został sprawdzony i nie wszedł na stadion, odpowiada: - Ostatecznie bilety każdy kupuje na własne ryzyko.

niedziela, 10 czerwca 2012, koshinte

Polecane wpisy